Tom Platz Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mia Walsh
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Tom Platz |
|---|---|
| Date of Birth | June 26, 1955 |
| Profession | Bodybuilder |
| Net Worth | $1.5 Million |
Tom Platz is a well-known Bodybuilder. He was born in Fort Sill, United States on June 26, 1955. You might be interested to know more about Tom Platz. So, in this article, we discussed all information about Tom Platz's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Tom Platz.
Table of Contents (Quick Links)
Tom Platz Biography
Do you wanna know Tom Platz's full Biodata? Tom Platz is a Bodybuilder. He was born in Fort Sill on June 26, 1955. He is 68 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Tom Platz |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 26-Jun-1955 |
| Age in 2024 | 68 |
| Birth Place | Fort Sill |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.73 m |
| Weight | 97 KG |
| Profession | Bodybuilder |
Tom Platz Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Tom Platz? What is the income source of Tom Platz? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Tom Platz?As of 2024, the current net worth of Tom Platz is $1.5 Million.
Tom Platz Age, and Birthday Info 2024
Tom Platz's Birthday Countdown
Tom Platz's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Tom Platz? In this section, we will talk about Tom Platz's age, and birthday-related info. Tom Platz's actual age is 68, and birthday is on 26-Jun-1955. When is Tom Platz's next birthday? The next birthday of Tom Platz is on 26 June, 2024.
| Birthday | 26-Jun-1955 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Cancer |
| Next Birthday | 26 June, 2024 |
| Age in 2024 | 68 years |
| Place of Birth | Fort Sill |
| Country of Birth | United States |
Tom Platz's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Tom Platz? The physical condition of Tom Platz is good. How tall is Tom Platz? Want to know Tom Platz's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is 97.
- Tom Platz's Height: 1.73 m.
- Tom Platz's Weight: 97 Kilograms
In the below table, you will find the height of Tom Platz in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: 213.89 lbs |
| In KG: 97 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Tom Platz Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Tom Platz is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Tom Platz? In this section, we will talk about Tom Platz's personal life, life story. As you are curious to know about Tom Platz. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Cha Nikito-Platz |
| Marriage Date | |
| Children |
Tom Platz Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Tom Platz? In this table, we added the education information of Tom Platz. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Tom Platz. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Tom Platz
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Tom Platz.
- What is the Net Worth of Tom Platz?
The Net Worth of Tom Platz is $1.5 Million.
- What is the Height of Tom Platz?
The height of Tom Platz is 1.73.
- Where is the birthplace of Tom Platz?
The birthplace of Tom Platz is Fort Sill.
- What is the Date of Birth of Tom Platz?
The birthday of Tom Platz is on 26-Jun-1955.
- Is Tom Platz Married?
The marital status of Tom Platz is: Married
Conclusion
So that's all we have about Tom Platz's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Tom Platz. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Tom Platz's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Tom Platz. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.