S.D. Jones Net Worth at Death, Date, Place and Cause of Death, Family, etc
Ava Hudson
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | S.D. Jones |
|---|---|
| Date of Birth | March 30, 1945 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $400 M |
S.D. "Special Delivery" Jones was arguably one of WWE's unsung heroes throughout his nearly 20-year career in entertainment. Although Jones never attained elite Superstar status during his WWE tenure, no one could deny his unparalleled passion, dedication and efforts inside the squared circle. From WWE Legends to top performers, many have cited S. Want to more about him? In this article, we covered S.D. Jones's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
S.D. Jones Biography
Do you wanna know S.D. Jones's full Biodata? S.D. Jones also known as Conrad Efraim, Roosevelt Jones, S. D. Jones, Special Delivery Jones was a Wrestler. He was born in Philadelphia on March 30, 1945. He was 78 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | S.D. Jones |
|---|---|
| Nickname | Conrad Efraim, Roosevelt Jones, S. D. Jones, Special Delivery Jones |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 30-Mar-1945 |
| Date of Death | 26-Oct-2008 |
| Aged | 78 |
| Birth Place | Philadelphia |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 118 KG |
| Profession | Wrestler |
S.D. Jones Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of S.D. Jones? What is the income source of S.D. Jones? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what was the networth of S.D. Jones?The net worth of S.D. Jones at the time of death was $400 M.
S.D. Jones Age, and Birthday Info 2024
S.D. Jones's Birthday Countdown
S.D. Jones's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old was S.D. Jones? In this section, we will talk about S.D. Jones's age, and birthday-related info. S.D. Jones's actual age is 78, and birthday is on 30-Mar-1945. When is S.D. Jones's next birthday? The next birthday of S.D. Jones is on 30 March, 2024.
| Birthday | 30-Mar-1945 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 30 March, 2024 |
| Aged | 78 years |
| Place of Birth | Philadelphia |
| Country of Birth | United States |
S.D. Jones's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of S.D. Jones? He is no more. He died on October 26, 2008. How tall was S.D. Jones? Want to know S.D. Jones's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height was 1.85 m., and weight was 118.
- S.D. Jones's Height: 1.85 m.
- S.D. Jones's Weight: 118 Kilograms
In the below table, you will find the height of S.D. Jones in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 260.19 lbs |
| In KG: 118 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
S.D. Jones Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether S.D. Jones was married or unmarried? Who was the Girlfriend of S.D. Jones? In this section, we will talk about S.D. Jones's personal life, life story. As you are curious to know about S.D. Jones. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
S.D. Jones Educational Qualifications
Do you want to know what was the educational qualifications of S.D. Jones? In this table, we added the education information of S.D. Jones. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of S.D. Jones. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about S.D. Jones
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about S.D. Jones.
- What was the Net Worth of S.D. Jones?
The Net Worth of S.D. Jones was $400 M.
- What was the Height of S.D. Jones?
The height of S.D. Jones was 1.85.
- Where was the birthplace of S.D. Jones?
The birthplace of S.D. Jones was Philadelphia.
- What was the Date of Birth of S.D. Jones?
The birthday of S.D. Jones was on 30-Mar-1945.
- Was S.D. Jones Married?
The marital status of S.D. Jones was: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about S.D. Jones's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about S.D. Jones. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about S.D. Jones's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of S.D. Jones. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.