Ryan Leak Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Ava White
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Ryan Leak |
|---|---|
| Date of Birth | February 28, 1998 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Ryan Leak is a Welsh, English professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back. Ryan Leak was born on 28-Feb-1998 in Burton. You might be interested to know more about Ryan Leak. So, in this article, we discussed all information about Ryan Leak's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Ryan Leak.
Table of Contents (Quick Links)
Ryan Leak Biography
Do you wanna know Ryan Leak's full Biodata? Ryan Leak is a Footballer. He was born in Burton on February 28, 1998. He is 25 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ryan Leak |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Ryan David Leak |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 28-Feb-1998 |
| Age in 2024 | 25 |
| Birth Place | Burton |
| Country | Wales |
| Nationality | Welsh, English |
| Height | 1.91 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Ryan Leak Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ryan Leak? What is the income source of Ryan Leak? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ryan Leak?As of 2024, the current net worth of Ryan Leak is $250K-$500K.
Ryan Leak Age, and Birthday Info 2024
Ryan Leak's Birthday Countdown
Ryan Leak's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Ryan Leak? In this section, we will talk about Ryan Leak's age, and birthday-related info. Ryan Leak's actual age is 25, and birthday is on 28-Feb-1998. When is Ryan Leak's next birthday? The next birthday of Ryan Leak is on 28 February, 2024.
| Birthday | 28-Feb-1998 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 28 February, 2024 |
| Age in 2024 | 25 years |
| Place of Birth | Burton |
| Country of Birth | Wales |
Ryan Leak's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ryan Leak? The physical condition of Ryan Leak is good. How tall is Ryan Leak? Want to know Ryan Leak's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.91 m., and weight is -.
- Ryan Leak's Height: 1.91 m.
- Ryan Leak's Weight: -
In the below table, you will find the height of Ryan Leak in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.91 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ryan Leak Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ryan Leak is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ryan Leak? In this section, we will talk about Ryan Leak's personal life, life story. As you are curious to know about Ryan Leak. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Ryan Leak Transfer Market Value
Now we are going to talk about Ryan Leak's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €250Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €250Th. |
Ryan Leak Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Ryan Leak:
- He plays on the Left foot.
- He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Saturday.
- The highest market value of Ryan Leak was €250Th.
| Player of | Wales Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Ryan Leak Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ryan Leak? In this table, we added the education information of Ryan Leak. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ryan Leak. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ryan Leak
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ryan Leak.
- What is the Net Worth of Ryan Leak?
The Net Worth of Ryan Leak is $250K-$500K.
- What is the Height of Ryan Leak?
The height of Ryan Leak is 1.91.
- Where is the birthplace of Ryan Leak?
The birthplace of Ryan Leak is Burton.
- What is the Date of Birth of Ryan Leak?
The birthday of Ryan Leak is on 28-Feb-1998.
- Is Ryan Leak Married?
The marital status of Ryan Leak is: Yet to be updated
- In which country does Ryan Leak play football?
Ryan Leak plays football in Wales.
- Is Ryan Leak left or right footed.
Ryan Leak is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Ryan Leak's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ryan Leak. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ryan Leak's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ryan Leak. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.