Rodrigo Lopez Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mia Walsh
Updated on March 29, 2026
Mini Biography
| Name | Rodrigo Lopez |
|---|---|
| Date of Birth | May 10, 1988 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Rodrigo Lopez is a American, Mexican professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Defensive Midfield. Rodrigo Lopez was born on 10-May-1988 in Guadalajara. You might be interested to know more about Rodrigo Lopez. So, in this article, we discussed all information about Rodrigo Lopez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Rodrigo Lopez Biography
Do you wanna know Rodrigo Lopez's full Biodata? Rodrigo Lopez is a Footballer. He was born in Guadalajara on May 10, 1988. He is 35 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Rodrigo Lopez |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Rodrigo López Álvarez |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 10-May-1988 |
| Age in 2024 | 35 |
| Birth Place | Guadalajara |
| Country | United States |
| Nationality | American, Mexican |
| Height | 1.72 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Rodrigo Lopez Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Rodrigo Lopez? What is the income source of Rodrigo Lopez? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Rodrigo Lopez?As of 2024, the current net worth of Rodrigo Lopez is $250K-$500K.
Rodrigo Lopez Age, and Birthday Info 2024
Rodrigo Lopez's Birthday Countdown
Rodrigo Lopez's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Rodrigo Lopez? In this section, we will talk about Rodrigo Lopez's age, and birthday-related info. Rodrigo Lopez's actual age is 35, and birthday is on 10-May-1988. When is Rodrigo Lopez's next birthday? The next birthday of Rodrigo Lopez is on 10 May, 2024.
| Birthday | 10-May-1988 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 10 May, 2024 |
| Age in 2024 | 35 years |
| Place of Birth | Guadalajara |
| Country of Birth | United States |
Rodrigo Lopez's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Rodrigo Lopez? The physical condition of Rodrigo Lopez is good. How tall is Rodrigo Lopez? Want to know Rodrigo Lopez's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.72 m., and weight is -.
- Rodrigo Lopez's Height: 1.72 m.
- Rodrigo Lopez's Weight: -
In the below table, you will find the height of Rodrigo Lopez in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.72 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Rodrigo Lopez Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Rodrigo Lopez is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Rodrigo Lopez? In this section, we will talk about Rodrigo Lopez's personal life, life story. As you are curious to know about Rodrigo Lopez. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Rodrigo Lopez Transfer Market Value
Now we are going to talk about Rodrigo Lopez's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €200Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €700Th. |
Rodrigo Lopez Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Rodrigo Lopez:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Midfield - Defensive Midfield.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Rodrigo Lopez was €700Th.
| Player of | United States Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Defensive Midfield |
Rodrigo Lopez Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Rodrigo Lopez? In this table, we added the education information of Rodrigo Lopez. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Rodrigo Lopez. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Rodrigo Lopez
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Rodrigo Lopez.
- What is the Net Worth of Rodrigo Lopez?
The Net Worth of Rodrigo Lopez is $250K-$500K.
- What is the Height of Rodrigo Lopez?
The height of Rodrigo Lopez is 1.72.
- Where is the birthplace of Rodrigo Lopez?
The birthplace of Rodrigo Lopez is Guadalajara.
- What is the Date of Birth of Rodrigo Lopez?
The birthday of Rodrigo Lopez is on 10-May-1988.
- Is Rodrigo Lopez Married?
The marital status of Rodrigo Lopez is: Yet to be updated
- In which country does Rodrigo Lopez play football?
Rodrigo Lopez plays football in United States.
- Is Rodrigo Lopez left or right footed.
Rodrigo Lopez is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Rodrigo Lopez's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Rodrigo Lopez. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Rodrigo Lopez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Rodrigo Lopez. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.