Rodri Sanchez Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mia Walsh
Updated on March 29, 2026
Mini Biography
| Name | Rodri Sanchez |
|---|---|
| Date of Birth | February 16, 2000 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1-5M |
Rodri Sanchez is a Spanish professional football player. He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield. Rodri Sanchez was born on 16-Feb-2000 in Talayuela. Want to more about him? In this article, we covered Rodri Sanchez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Rodri Sanchez.
Table of Contents (Quick Links)
Rodri Sanchez Biography
Do you wanna know Rodri Sanchez's full Biodata? Rodri Sanchez is a Footballer. He was born in Talayuela on February 16, 2000. He is 23 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Rodri Sanchez |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Rodrigo Sánchez Rodríguez |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Feb-2000 |
| Age in 2024 | 23 |
| Birth Place | Talayuela |
| Country | Spain |
| Nationality | Spanish |
| Height | 1.75 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Rodri Sanchez Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Rodri Sanchez? What is the income source of Rodri Sanchez? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Rodri Sanchez?As of 2024, the current net worth of Rodri Sanchez is $1-5M.
Rodri Sanchez Age, and Birthday Info 2024
Rodri Sanchez's Birthday Countdown
Rodri Sanchez's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Rodri Sanchez? In this section, we will talk about Rodri Sanchez's age, and birthday-related info. Rodri Sanchez's actual age is 23, and birthday is on 16-Feb-2000. When is Rodri Sanchez's next birthday? The next birthday of Rodri Sanchez is on 16 February, 2024.
| Birthday | 16-Feb-2000 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 16 February, 2024 |
| Age in 2024 | 23 years |
| Place of Birth | Talayuela |
| Country of Birth | Spain |
Rodri Sanchez's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Rodri Sanchez? The physical condition of Rodri Sanchez is good. How tall is Rodri Sanchez? Want to know Rodri Sanchez's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is -.
- Rodri Sanchez's Height: 1.75 m.
- Rodri Sanchez's Weight: -
In the below table, you will find the height of Rodri Sanchez in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Rodri Sanchez Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Rodri Sanchez is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Rodri Sanchez? In this section, we will talk about Rodri Sanchez's personal life, life story. As you are curious to know about Rodri Sanchez. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Rodri Sanchez Transfer Market Value
Now we are going to talk about Rodri Sanchez's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €4.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €5.00m |
Rodri Sanchez Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Rodri Sanchez:
- Talayuela, Escuela de Fútbol de Navalmoral, AD Canillas (2011-2012)
- He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Rodri Sanchez was €5.00m
| Player of | Spain Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Rodri Sanchez Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Rodri Sanchez? In this table, we added the education information of Rodri Sanchez. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Rodri Sanchez. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Rodri Sanchez
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Rodri Sanchez.
- What is the Net Worth of Rodri Sanchez?
The Net Worth of Rodri Sanchez is $1-5M.
- What is the Height of Rodri Sanchez?
The height of Rodri Sanchez is 1.75.
- Where is the birthplace of Rodri Sanchez?
The birthplace of Rodri Sanchez is Talayuela.
- What is the Date of Birth of Rodri Sanchez?
The birthday of Rodri Sanchez is on 16-Feb-2000.
- Is Rodri Sanchez Married?
The marital status of Rodri Sanchez is: Yet to be updated
- In which country does Rodri Sanchez play football?
Rodri Sanchez plays football in Spain.
- Is Rodri Sanchez left or right footed.
Rodri Sanchez is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Rodri Sanchez's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Rodri Sanchez. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Rodri Sanchez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Rodri Sanchez. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.