Robert Bauer Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mia Phillips
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Robert Bauer |
|---|---|
| Date of Birth | April 09, 1995 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $2.19M |
Robert Bauer is a German, Kazakhstani professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Robert Bauer was born on 9-Apr-1995 in Pforzheim. Want to more about him? In this article, we covered Robert Bauer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Robert Bauer.
Table of Contents (Quick Links)
Robert Bauer Biography
Do you wanna know Robert Bauer's full Biodata? Robert Bauer is a Footballer. He was born in Pforzheim on April 09, 1995. He is 28 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Robert Bauer |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 9-Apr-1995 |
| Age in 2024 | 28 |
| Birth Place | Pforzheim |
| Country | Germany |
| Nationality | German, Kazakhstani |
| Height | 1.83 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Robert Bauer Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Robert Bauer? What is the income source of Robert Bauer? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Robert Bauer?As of 2024, the current net worth of Robert Bauer is $2.19M.
Robert Bauer Age, and Birthday Info 2024
Robert Bauer's Birthday Countdown
Robert Bauer's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Robert Bauer? In this section, we will talk about Robert Bauer's age, and birthday-related info. Robert Bauer's actual age is 28, and birthday is on 9-Apr-1995. When is Robert Bauer's next birthday? The next birthday of Robert Bauer is on 09 April, 2024.
| Birthday | 9-Apr-1995 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 09 April, 2024 |
| Age in 2024 | 28 years |
| Place of Birth | Pforzheim |
| Country of Birth | Germany |
Robert Bauer's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Robert Bauer? The physical condition of Robert Bauer is good. How tall is Robert Bauer? Want to know Robert Bauer's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is -.
- Robert Bauer's Height: 1.83 m.
- Robert Bauer's Weight: -
In the below table, you will find the height of Robert Bauer in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Robert Bauer Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Robert Bauer is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Robert Bauer? In this section, we will talk about Robert Bauer's personal life, life story. As you are curious to know about Robert Bauer. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Robert Bauer Transfer Market Value
Now we are going to talk about Robert Bauer's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €1.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €3.50m |
Robert Bauer Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Robert Bauer:
- FSV Buckenberg, Karlsruher SC (-2014)
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Robert Bauer was €3.50m
| Player of | Germany Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Robert Bauer Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Robert Bauer? In this table, we added the education information of Robert Bauer. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Robert Bauer. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Robert Bauer
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Robert Bauer.
- What is the Net Worth of Robert Bauer?
The Net Worth of Robert Bauer is $2.19M.
- What is the Height of Robert Bauer?
The height of Robert Bauer is 1.83.
- Where is the birthplace of Robert Bauer?
The birthplace of Robert Bauer is Pforzheim.
- What is the Date of Birth of Robert Bauer?
The birthday of Robert Bauer is on 9-Apr-1995.
- Is Robert Bauer Married?
The marital status of Robert Bauer is: Yet to be updated
- In which country does Robert Bauer play football?
Robert Bauer plays football in Germany.
- Is Robert Bauer left or right footed.
Robert Bauer is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Robert Bauer's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Robert Bauer. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Robert Bauer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Robert Bauer. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.