Raymond Sawada Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Ava Hudson
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Raymond Sawada |
|---|---|
| Date of Birth | February 19, 1985 |
| Profession | Ice hockey player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Raymond Sawada is an Ice hockey player. He was born in Richmond on February 19, 1985. You might be interested to know more about Raymond Sawada. So, in this article, we discussed all information about Raymond Sawada's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Raymond Sawada.
Table of Contents (Quick Links)
Raymond Sawada Biography
Do you wanna know Raymond Sawada's full Biodata? Raymond Sawada is an Ice hockey player. He was born in Richmond on February 19, 1985. He is 38 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Raymond Sawada |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 19-Feb-1985 |
| Age in 2024 | 38 |
| Birth Place | Richmond |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 93 KG |
| Profession | Ice hockey player |
Raymond Sawada Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Raymond Sawada? What is the income source of Raymond Sawada? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Raymond Sawada?As of 2024, the current net worth of Raymond Sawada is $1.5 Million.
Raymond Sawada Age, and Birthday Info 2024
Raymond Sawada's Birthday Countdown
Raymond Sawada's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Raymond Sawada? In this section, we will talk about Raymond Sawada's age, and birthday-related info. Raymond Sawada's actual age is 38, and birthday is on 19-Feb-1985. When is Raymond Sawada's next birthday? The next birthday of Raymond Sawada is on 19 February, 2024.
| Birthday | 19-Feb-1985 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 19 February, 2024 |
| Age in 2024 | 38 years |
| Place of Birth | Richmond |
| Country of Birth | United States |
Raymond Sawada's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Raymond Sawada? The physical condition of Raymond Sawada is good. How tall is Raymond Sawada? Want to know Raymond Sawada's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is 93.
- Raymond Sawada's Height: 1.88 m.
- Raymond Sawada's Weight: 93 Kilograms
In the below table, you will find the height of Raymond Sawada in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 205.06 lbs |
| In KG: 93 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Raymond Sawada Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Raymond Sawada is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Raymond Sawada? In this section, we will talk about Raymond Sawada's personal life, life story. As you are curious to know about Raymond Sawada. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Raymond Sawada Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Raymond Sawada? In this table, we added the education information of Raymond Sawada. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Raymond Sawada. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Raymond Sawada
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Raymond Sawada.
- What is the Net Worth of Raymond Sawada?
The Net Worth of Raymond Sawada is $1.5 Million.
- What is the Height of Raymond Sawada?
The height of Raymond Sawada is 1.88.
- Where is the birthplace of Raymond Sawada?
The birthplace of Raymond Sawada is Richmond.
- What is the Date of Birth of Raymond Sawada?
The birthday of Raymond Sawada is on 19-Feb-1985.
- Is Raymond Sawada Married?
The marital status of Raymond Sawada is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Raymond Sawada's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Raymond Sawada. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Raymond Sawada's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Raymond Sawada. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.