Jurrien Timber Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Matthew Sanders
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Jurrien Timber |
|---|---|
| Date of Birth | June 17, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1 24M |
Jurrien Timber is a Dutch, Curacaoan professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Jurrien Timber was born on 17-Jun-2001 in Utrecht. You might be interested to know more about Jurrien Timber. So, in this article, we discussed all information about Jurrien Timber's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Jurrien Timber Biography
Do you wanna know Jurrien Timber's full Biodata? Jurrien Timber is a Footballer. He was born in Utrecht on June 17, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jurrien Timber |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Jurriën David Norman Timber |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17-Jun-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Utrecht |
| Country | Netherlands |
| Nationality | Dutch, Curacaoan |
| Height | 1.82 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Jurrien Timber Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jurrien Timber? What is the income source of Jurrien Timber? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jurrien Timber?As of 2024, the current net worth of Jurrien Timber is $1 24M.
Jurrien Timber Age, and Birthday Info 2024
Jurrien Timber's Birthday Countdown
Jurrien Timber's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jurrien Timber? In this section, we will talk about Jurrien Timber's age, and birthday-related info. Jurrien Timber's actual age is 22, and birthday is on 17-Jun-2001. When is Jurrien Timber's next birthday? The next birthday of Jurrien Timber is on 17 June, 2024.
| Birthday | 17-Jun-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 17 June, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Utrecht |
| Country of Birth | Netherlands |
Jurrien Timber's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jurrien Timber? The physical condition of Jurrien Timber is good. How tall is Jurrien Timber? Want to know Jurrien Timber's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.82 m., and weight is -.
- Jurrien Timber's Height: 1.82 m.
- Jurrien Timber's Weight: -
In the below table, you will find the height of Jurrien Timber in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'12" |
|---|---|
| In Meters: 1.82 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jurrien Timber Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jurrien Timber is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jurrien Timber? In this section, we will talk about Jurrien Timber's personal life, life story. As you are curious to know about Jurrien Timber. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Jurrien Timber Transfer Market Value
Now we are going to talk about Jurrien Timber's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €35.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €35.00m |
Jurrien Timber Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Jurrien Timber:
- Jurrien Timber is the twin brother of Quinten Timber (FC Utrecht).Jurrien Timber is the brother of Dylan Timber (FC Utrecht U21).
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Jurrien Timber was €35.00m
| Player of | Netherlands Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Jurrien Timber Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jurrien Timber? In this table, we added the education information of Jurrien Timber. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jurrien Timber. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jurrien Timber
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jurrien Timber.
- What is the Net Worth of Jurrien Timber?
The Net Worth of Jurrien Timber is $1 24M.
- What is the Height of Jurrien Timber?
The height of Jurrien Timber is 1.82.
- Where is the birthplace of Jurrien Timber?
The birthplace of Jurrien Timber is Utrecht.
- What is the Date of Birth of Jurrien Timber?
The birthday of Jurrien Timber is on 17-Jun-2001.
- Is Jurrien Timber Married?
The marital status of Jurrien Timber is: Yet to be updated
- In which country does Jurrien Timber play football?
Jurrien Timber plays football in Netherlands.
- Is Jurrien Timber left or right footed.
Jurrien Timber is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Jurrien Timber's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jurrien Timber. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jurrien Timber's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jurrien Timber. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.