John Ely Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
James Olson
Updated on March 29, 2026
Mini Biography
| Name | John Ely |
|---|---|
| Date of Birth | May 13, 1986 |
| Profession | Baseball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
John Ely is a Baseball Player who was born on May 13, 1986 in United States. Want to more about him? In this article, we covered John Ely's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
John Ely Biography
Do you wanna know John Ely's full Biodata? John Ely is a Baseball Player. He was born in Harvey on May 13, 1986. He is 37 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | John Ely |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 13-May-1986 |
| Age in 2024 | 37 |
| Birth Place | Harvey |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 90 KG |
| Profession | Baseball Player |
John Ely Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of John Ely? What is the income source of John Ely? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of John Ely?As of 2024, the current net worth of John Ely is $1.5 Million.
John Ely Age, and Birthday Info 2024
John Ely's Birthday Countdown
John Ely's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is John Ely? In this section, we will talk about John Ely's age, and birthday-related info. John Ely's actual age is 37, and birthday is on 13-May-1986. When is John Ely's next birthday? The next birthday of John Ely is on 13 May, 2024.
| Birthday | 13-May-1986 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 13 May, 2024 |
| Age in 2024 | 37 years |
| Place of Birth | Harvey |
| Country of Birth | United States |
John Ely's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of John Ely? The physical condition of John Ely is good. How tall is John Ely? Want to know John Ely's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is 90.
- John Ely's Height: 1.88 m.
- John Ely's Weight: 90 Kilograms
In the below table, you will find the height of John Ely in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 198.45 lbs |
| In KG: 90 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
John Ely Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether John Ely is married or unmarried? Who is the Girlfriend of John Ely? In this section, we will talk about John Ely's personal life, life story. As you are curious to know about John Ely. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
John Ely Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of John Ely? In this table, we added the education information of John Ely. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of John Ely. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about John Ely
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about John Ely.
- What is the Net Worth of John Ely?
The Net Worth of John Ely is $1.5 Million.
- What is the Height of John Ely?
The height of John Ely is 1.88.
- Where is the birthplace of John Ely?
The birthplace of John Ely is Harvey.
- What is the Date of Birth of John Ely?
The birthday of John Ely is on 13-May-1986.
- Is John Ely Married?
The marital status of John Ely is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about John Ely's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about John Ely. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about John Ely's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of John Ely. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.