Jack O'Connell Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Matthew Sanders
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Jack O'Connell |
|---|---|
| Date of Birth | March 29, 1994 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $2M |
Jack O'Connell is a English professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back. Jack O'Connell was born on 29-Mar-1994 in Liverpool. Want to more about him? In this article, we covered Jack O'Connell 's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Jack O'Connell .
Table of Contents (Quick Links)
Jack O'Connell Biography
Do you wanna know Jack O'Connell 's full Biodata? Jack O'Connell is a Footballer. He was born in Liverpool on March 29, 1994. He is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jack O'Connell |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Jack William O'Connell |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 29-Mar-1994 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Liverpool |
| Country | England |
| Nationality | English |
| Height | 1.91 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Jack O'Connell Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jack O'Connell ? What is the income source of Jack O'Connell ? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jack O'Connell ?As of 2024, the current net worth of Jack O'Connell is $2M.
Jack O'Connell Age, and Birthday Info 2024
Jack O'Connell 's Birthday Countdown
Jack O'Connell 's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jack O'Connell ? In this section, we will talk about Jack O'Connell 's age, and birthday-related info. Jack O'Connell 's actual age is 29, and birthday is on 29-Mar-1994. When is Jack O'Connell 's next birthday? The next birthday of Jack O'Connell is on 29 March, 2024.
| Birthday | 29-Mar-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 29 March, 2024 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Liverpool |
| Country of Birth | England |
Jack O'Connell 's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jack O'Connell ? The physical condition of Jack O'Connell is good. How tall is Jack O'Connell ? Want to know Jack O'Connell 's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.91 m., and weight is -.
- Jack O'Connell 's Height: 1.91 m.
- Jack O'Connell 's Weight: -
In the below table, you will find the height of Jack O'Connell in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.91 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jack O'Connell Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jack O'Connell is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jack O'Connell ? In this section, we will talk about Jack O'Connell 's personal life, life story. As you are curious to know about Jack O'Connell . We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Jack O'Connell Transfer Market Value
Now we are going to talk about Jack O'Connell 's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €4.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €12.00m |
Jack O'Connell Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Jack O'Connell :
- Litherland REMYCA FC (2010-2011), Blackburn Rovers (2011-2012)
- He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Jack O'Connell was €12.00m
| Player of | England Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Jack O'Connell Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jack O'Connell ? In this table, we added the education information of Jack O'Connell . As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jack O'Connell . For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jack O'Connell
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jack O'Connell .
- What is the Net Worth of Jack O'Connell ?
The Net Worth of Jack O'Connell is $2M.
- What is the Height of Jack O'Connell ?
The height of Jack O'Connell is 1.91.
- Where is the birthplace of Jack O'Connell ?
The birthplace of Jack O'Connell is Liverpool.
- What is the Date of Birth of Jack O'Connell ?
The birthday of Jack O'Connell is on 29-Mar-1994.
- Is Jack O'Connell Married?
The marital status of Jack O'Connell is: Yet to be updated
- In which country does Jack O'Connell play football?
Jack O'Connell plays football in England.
- Is Jack O'Connell left or right footed.
Jack O'Connell is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Jack O'Connell 's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jack O'Connell . Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jack O'Connell 's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jack O'Connell . There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.