Hugo Ekitike Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Christopher Duran
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Hugo Ekitike |
|---|---|
| Date of Birth | June 20, 2002 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Hugo Ekitike is a French, Cameroonian professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward. Hugo Ekitike was born on 20-Jun-2002 in Reims. Want to more about him? In this article, we covered Hugo Ekitike's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Hugo Ekitike.
Table of Contents (Quick Links)
Hugo Ekitike Biography
Do you wanna know Hugo Ekitike's full Biodata? Hugo Ekitike is a Footballer. He was born in Reims on June 20, 2002. He is 21 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Hugo Ekitike |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 20-Jun-2002 |
| Age in 2024 | 21 |
| Birth Place | Reims |
| Country | France |
| Nationality | French, Cameroonian |
| Height | 1.9 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Hugo Ekitike Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Hugo Ekitike? What is the income source of Hugo Ekitike? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Hugo Ekitike?As of 2024, the current net worth of Hugo Ekitike is $250K-$500K.
Hugo Ekitike Age, and Birthday Info 2024
Hugo Ekitike's Birthday Countdown
Hugo Ekitike's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Hugo Ekitike? In this section, we will talk about Hugo Ekitike's age, and birthday-related info. Hugo Ekitike's actual age is 21, and birthday is on 20-Jun-2002. When is Hugo Ekitike's next birthday? The next birthday of Hugo Ekitike is on 20 June, 2024.
| Birthday | 20-Jun-2002 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 20 June, 2024 |
| Age in 2024 | 21 years |
| Place of Birth | Reims |
| Country of Birth | France |
Hugo Ekitike's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Hugo Ekitike? The physical condition of Hugo Ekitike is good. How tall is Hugo Ekitike? Want to know Hugo Ekitike's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.9 m., and weight is -.
- Hugo Ekitike's Height: 1.9 m.
- Hugo Ekitike's Weight: -
In the below table, you will find the height of Hugo Ekitike in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.9 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Hugo Ekitike Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Hugo Ekitike is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Hugo Ekitike? In this section, we will talk about Hugo Ekitike's personal life, life story. As you are curious to know about Hugo Ekitike. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Hugo Ekitike Transfer Market Value
Now we are going to talk about Hugo Ekitike's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €28.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €28.00m |
Hugo Ekitike Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Hugo Ekitike:
- MJEP Cormontreuil (2007-2013), Stade Reims (2013-2019)
- He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Hugo Ekitike was €28.00m
| Player of | France Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Hugo Ekitike Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Hugo Ekitike? In this table, we added the education information of Hugo Ekitike. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Hugo Ekitike. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Hugo Ekitike
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Hugo Ekitike.
- What is the Net Worth of Hugo Ekitike?
The Net Worth of Hugo Ekitike is $250K-$500K.
- What is the Height of Hugo Ekitike?
The height of Hugo Ekitike is 1.9.
- Where is the birthplace of Hugo Ekitike?
The birthplace of Hugo Ekitike is Reims.
- What is the Date of Birth of Hugo Ekitike?
The birthday of Hugo Ekitike is on 20-Jun-2002.
- Is Hugo Ekitike Married?
The marital status of Hugo Ekitike is: Yet to be updated
- In which country does Hugo Ekitike play football?
Hugo Ekitike plays football in France.
- Is Hugo Ekitike left or right footed.
Hugo Ekitike is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Hugo Ekitike's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Hugo Ekitike. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Hugo Ekitike's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Hugo Ekitike. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.