Greg Carr Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Emily Schmidt
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Greg Carr |
|---|---|
| Date of Birth | October 08, 1985 |
| Profession | American Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Greg Carr is an American Football Player. He was born in Citra, Florida on October 08, 1985. You might be interested to know more about Greg Carr. So, in this article, we discussed all information about Greg Carr's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Greg Carr.
Table of Contents (Quick Links)
Greg Carr Biography
Do you wanna know Greg Carr's full Biodata? Greg Carr is an American Football Player. He was born in Citra, Florida on October 08, 1985. He is 38 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Greg Carr |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 8-Oct-1985 |
| Age in 2024 | 38 |
| Birth Place | Citra, Florida |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.71 m |
| Weight | 98 KG |
| Profession | American Football Player |
Greg Carr Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Greg Carr? What is the income source of Greg Carr? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Greg Carr?As of 2024, the current net worth of Greg Carr is $1.5 Million.
Greg Carr Age, and Birthday Info 2024
Greg Carr's Birthday Countdown
Greg Carr's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Greg Carr? In this section, we will talk about Greg Carr's age, and birthday-related info. Greg Carr's actual age is 38, and birthday is on 8-Oct-1985. When is Greg Carr's next birthday? The next birthday of Greg Carr is on 08 October, 2024.
| Birthday | 8-Oct-1985 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 08 October, 2024 |
| Age in 2024 | 38 years |
| Place of Birth | Citra, Florida |
| Country of Birth | United States |
Greg Carr's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Greg Carr? The physical condition of Greg Carr is good. How tall is Greg Carr? Want to know Greg Carr's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.71 m., and weight is 98.
- Greg Carr's Height: 1.71 m.
- Greg Carr's Weight: 98 Kilograms
In the below table, you will find the height of Greg Carr in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'7" |
|---|---|
| In Meters: 1.71 m. | |
| Weight | In Pound: 216.09 lbs |
| In KG: 98 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Greg Carr Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Greg Carr is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Greg Carr? In this section, we will talk about Greg Carr's personal life, life story. As you are curious to know about Greg Carr. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Greg Carr Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Greg Carr? In this table, we added the education information of Greg Carr. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Greg Carr. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Greg Carr
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Greg Carr.
- What is the Net Worth of Greg Carr?
The Net Worth of Greg Carr is $1.5 Million.
- What is the Height of Greg Carr?
The height of Greg Carr is 1.71.
- Where is the birthplace of Greg Carr?
The birthplace of Greg Carr is Citra, Florida.
- What is the Date of Birth of Greg Carr?
The birthday of Greg Carr is on 8-Oct-1985.
- Is Greg Carr Married?
The marital status of Greg Carr is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Greg Carr's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Greg Carr. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Greg Carr's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Greg Carr. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.