Finn Balor Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Ava Hudson
Updated on March 29, 2026
Mini Biography
| Name | Finn Balor |
|---|---|
| Date of Birth | July 25, 1981 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $3 M |
Meet Finn Balor: Athletic, charismatic, occasionally demonic, and a bona fide worldwide sensation. The WWE Universe may know Balor for being the first-ever Universal Champion, but the mysterious Irishmans legend spanned across countries and continents long before he ever stepped onto the WWE stage. After competing in his first match at 18 and achieving success in his homeland, Balor relocated to Japan to hone his skills in the notorious dojo system of the Far East. Unsurprisingly, he thrived, winning multiple championships and leading several foot soldiers to support him. He soon relocated to America to ply his trade in NXT, where he achieved a record-setting run with the NXT Championship, among other accolades. You might be interested to know more about Finn Balor. So, in this article, we discussed all information about Finn Balor's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Finn Balor Biography
Do you wanna know Finn Balor's full Biodata? Finn Balor also known as Fergal Devitt, Finn BlorFergal DevittPrince DevittPegasus Kid (II)C.T.U Ranger Red (II)The Demon is a Wrestler. He was born in Bray, County Wicklow, Ireland on July 25, 1981. He is 42 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Finn Balor |
|---|---|
| Nickname | Fergal Devitt, Finn BlorFergal DevittPrince DevittPegasus Kid (II)C.T.U Ranger Red (II)The Demon |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 25-Jul-1981 |
| Age in 2024 | 42 |
| Birth Place | Bray, County Wicklow, Ireland |
| Country | Ireland |
| Nationality | Irish |
| Height | 1.8 m |
| Weight | 86 KG |
| Profession | Wrestler |
Finn Balor Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Finn Balor? What is the income source of Finn Balor? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Finn Balor?As of 2024, the current net worth of Finn Balor is $3 M.
Finn Balor Age, and Birthday Info 2024
Finn Balor's Birthday Countdown
Finn Balor's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Finn Balor? In this section, we will talk about Finn Balor's age, and birthday-related info. Finn Balor's actual age is 42, and birthday is on 25-Jul-1981. When is Finn Balor's next birthday? The next birthday of Finn Balor is on 25 July, 2024.
| Birthday | 25-Jul-1981 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 25 July, 2024 |
| Age in 2024 | 42 years |
| Place of Birth | Bray, County Wicklow, Ireland |
| Country of Birth | Ireland |
Finn Balor's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Finn Balor? The physical condition of Finn Balor is good. How tall is Finn Balor? Want to know Finn Balor's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.8 m., and weight is 86.
- Finn Balor's Height: 1.8 m.
- Finn Balor's Weight: 86 Kilograms
In the below table, you will find the height of Finn Balor in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.8 m. | |
| Weight | In Pound: 189.63 lbs |
| In KG: 86 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Finn Balor Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Finn Balor is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Finn Balor? In this section, we will talk about Finn Balor's personal life, life story. As you are curious to know about Finn Balor. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Vero RodrÃguez ​ |
| Marriage Date | (m. 2019)​ |
| Children |
Finn Balor Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Finn Balor? In this table, we added the education information of Finn Balor. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Finn Balor. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Finn Balor
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Finn Balor.
- What is the Net Worth of Finn Balor?
The Net Worth of Finn Balor is $3 M.
- What is the Height of Finn Balor?
The height of Finn Balor is 1.8.
- Where is the birthplace of Finn Balor?
The birthplace of Finn Balor is Bray, County Wicklow, Ireland.
- What is the Date of Birth of Finn Balor?
The birthday of Finn Balor is on 25-Jul-1981.
- Is Finn Balor Married?
The marital status of Finn Balor is: Married
Conclusion
So that's all we have about Finn Balor's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Finn Balor. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Finn Balor's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Finn Balor. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.