Eric Davis Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
James Olson
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Eric Davis |
|---|---|
| Date of Birth | March 31, 1991 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Eric Davis is a Panamanian professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Left-Back. Eric Davis was born on 31-Mar-1991 in Colón. Want to more about him? In this article, we covered Eric Davis's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Eric Davis.
Table of Contents (Quick Links)
Eric Davis Biography
Do you wanna know Eric Davis's full Biodata? Eric Davis is a Footballer. He was born in Colón on March 31, 1991. He is 32 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Eric Davis |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Éric Javier Davis Grajales |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 31-Mar-1991 |
| Age in 2024 | 32 |
| Birth Place | Colón |
| Country | Panama |
| Nationality | Panamanian |
| Height | 1.8 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Eric Davis Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Eric Davis? What is the income source of Eric Davis? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Eric Davis?As of 2024, the current net worth of Eric Davis is $250K-$500K.
Eric Davis Age, and Birthday Info 2024
Eric Davis's Birthday Countdown
Eric Davis's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Eric Davis? In this section, we will talk about Eric Davis's age, and birthday-related info. Eric Davis's actual age is 32, and birthday is on 31-Mar-1991. When is Eric Davis's next birthday? The next birthday of Eric Davis is on 31 March, 2024.
| Birthday | 31-Mar-1991 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 31 March, 2024 |
| Age in 2024 | 32 years |
| Place of Birth | Colón |
| Country of Birth | Panama |
Eric Davis's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Eric Davis? The physical condition of Eric Davis is good. How tall is Eric Davis? Want to know Eric Davis's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.8 m., and weight is -.
- Eric Davis's Height: 1.8 m.
- Eric Davis's Weight: -
In the below table, you will find the height of Eric Davis in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.8 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Eric Davis Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Eric Davis is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Eric Davis? In this section, we will talk about Eric Davis's personal life, life story. As you are curious to know about Eric Davis. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Eric Davis Transfer Market Value
Now we are going to talk about Eric Davis's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €550Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €750Th. |
Eric Davis Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Eric Davis:
- Eric Davis is the brother of Erick Davis (CA Independiente).
- He plays on the Left foot as Defender - Left-Back.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Eric Davis was €750Th.
| Player of | Panama Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Left-Back |
Eric Davis Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Eric Davis? In this table, we added the education information of Eric Davis. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Eric Davis. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Eric Davis
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Eric Davis.
- What is the Net Worth of Eric Davis?
The Net Worth of Eric Davis is $250K-$500K.
- What is the Height of Eric Davis?
The height of Eric Davis is 1.8.
- Where is the birthplace of Eric Davis?
The birthplace of Eric Davis is Colón.
- What is the Date of Birth of Eric Davis?
The birthday of Eric Davis is on 31-Mar-1991.
- Is Eric Davis Married?
The marital status of Eric Davis is: Yet to be updated
- In which country does Eric Davis play football?
Eric Davis plays football in Panama.
- Is Eric Davis left or right footed.
Eric Davis is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Eric Davis's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Eric Davis. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Eric Davis's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Eric Davis. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.