Demetrius Calip Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Emily Schmidt
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Demetrius Calip |
|---|---|
| Date of Birth | November 18, 1969 |
| Profession | Basketball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Demetrius Calip is a Basketball Player who was born on November 18, 1969 in United States. You might be interested to know more about Demetrius Calip. So, in this article, we discussed all information about Demetrius Calip's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Demetrius Calip.
Table of Contents (Quick Links)
Demetrius Calip Biography
Do you wanna know Demetrius Calip's full Biodata? Demetrius Calip is a Basketball Player. He was born in United States on November 18, 1969. He is 54 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Demetrius Calip |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 18-Nov-1969 |
| Age in 2024 | 54 |
| Birth Place | United States |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 74 KG |
| Profession | Basketball Player |
Demetrius Calip Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Demetrius Calip? What is the income source of Demetrius Calip? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Demetrius Calip?As of 2024, the current net worth of Demetrius Calip is $1.5 Million.
Demetrius Calip Age, and Birthday Info 2024
Demetrius Calip's Birthday Countdown
Demetrius Calip's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Demetrius Calip? In this section, we will talk about Demetrius Calip's age, and birthday-related info. Demetrius Calip's actual age is 54, and birthday is on 18-Nov-1969. When is Demetrius Calip's next birthday? The next birthday of Demetrius Calip is on 18 November, 2024.
| Birthday | 18-Nov-1969 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Scorpio |
| Next Birthday | 18 November, 2024 |
| Age in 2024 | 54 years |
| Place of Birth | United States |
| Country of Birth | United States |
Demetrius Calip's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Demetrius Calip? The physical condition of Demetrius Calip is good. How tall is Demetrius Calip? Want to know Demetrius Calip's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 74.
- Demetrius Calip's Height: 1.85 m.
- Demetrius Calip's Weight: 74 Kilograms
In the below table, you will find the height of Demetrius Calip in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 163.17 lbs |
| In KG: 74 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Demetrius Calip Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Demetrius Calip is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Demetrius Calip? In this section, we will talk about Demetrius Calip's personal life, life story. As you are curious to know about Demetrius Calip. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Demetrius Calip Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Demetrius Calip? In this table, we added the education information of Demetrius Calip. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Demetrius Calip. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Demetrius Calip
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Demetrius Calip.
- What is the Net Worth of Demetrius Calip?
The Net Worth of Demetrius Calip is $1.5 Million.
- What is the Height of Demetrius Calip?
The height of Demetrius Calip is 1.85.
- Where is the birthplace of Demetrius Calip?
The birthplace of Demetrius Calip is United States.
- What is the Date of Birth of Demetrius Calip?
The birthday of Demetrius Calip is on 18-Nov-1969.
- Is Demetrius Calip Married?
The marital status of Demetrius Calip is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Demetrius Calip's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Demetrius Calip. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Demetrius Calip's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Demetrius Calip. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.