Dan Spivey Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Emily Schmidt
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Dan Spivey |
|---|---|
| Date of Birth | October 14, 1952 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $1.5 Million |
Dan Spivey is a well-known Wrestler. He was born in Tampa, United States on October 14, 1952. You might be interested to know more about Dan Spivey. So, in this article, we discussed all information about Dan Spivey's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Dan Spivey.
Table of Contents (Quick Links)
Dan Spivey Biography
Do you wanna know Dan Spivey's full Biodata? Dan Spivey is a Wrestler. He was born in Tampa on October 14, 1952. He is 71 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Dan Spivey |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 14-Oct-1952 |
| Age in 2024 | 71 |
| Birth Place | Tampa |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 2.01 m |
| Weight | 132 KG |
| Profession | Wrestler |
Dan Spivey Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Dan Spivey? What is the income source of Dan Spivey? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Dan Spivey?As of 2024, the current net worth of Dan Spivey is $1.5 Million.
Dan Spivey Age, and Birthday Info 2024
Dan Spivey's Birthday Countdown
Dan Spivey's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Dan Spivey? In this section, we will talk about Dan Spivey's age, and birthday-related info. Dan Spivey's actual age is 71, and birthday is on 14-Oct-1952. When is Dan Spivey's next birthday? The next birthday of Dan Spivey is on 14 October, 2024.
| Birthday | 14-Oct-1952 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 14 October, 2024 |
| Age in 2024 | 71 years |
| Place of Birth | Tampa |
| Country of Birth | United States |
Dan Spivey's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Dan Spivey? The physical condition of Dan Spivey is good. How tall is Dan Spivey? Want to know Dan Spivey's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.01 m., and weight is 132.
- Dan Spivey's Height: 2.01 m.
- Dan Spivey's Weight: 132 Kilograms
In the below table, you will find the height of Dan Spivey in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'7" |
|---|---|
| In Meters: 2.01 m. | |
| Weight | In Pound: 291.06 lbs |
| In KG: 132 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Dan Spivey Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Dan Spivey is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Dan Spivey? In this section, we will talk about Dan Spivey's personal life, life story. As you are curious to know about Dan Spivey. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Dan Spivey Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Dan Spivey? In this table, we added the education information of Dan Spivey. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Dan Spivey. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Dan Spivey
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Dan Spivey.
- What is the Net Worth of Dan Spivey?
The Net Worth of Dan Spivey is $1.5 Million.
- What is the Height of Dan Spivey?
The height of Dan Spivey is 2.01.
- Where is the birthplace of Dan Spivey?
The birthplace of Dan Spivey is Tampa.
- What is the Date of Birth of Dan Spivey?
The birthday of Dan Spivey is on 14-Oct-1952.
- Is Dan Spivey Married?
The marital status of Dan Spivey is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Dan Spivey's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Dan Spivey. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Dan Spivey's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Dan Spivey. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.