Dan Quinn Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mia Phillips
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Dan Quinn |
|---|---|
| Date of Birth | June 23, 1967 |
| Profession | Boxer |
| Net Worth | $1.5 Million |
Dan Quinn is a Boxer who was born on June 23, 1967 in United States. Want to more about him? In this article, we covered Dan Quinn's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Dan Quinn.
Table of Contents (Quick Links)
Dan Quinn Biography
Do you wanna know Dan Quinn's full Biodata? Dan Quinn is a Boxer. He was born in California on June 23, 1967. He is 56 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Dan Quinn |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23-Jun-1967 |
| Age in 2024 | 56 |
| Birth Place | California |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.91 m |
| Weight | 92 KG |
| Profession | Boxer |
Dan Quinn Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Dan Quinn? What is the income source of Dan Quinn? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Dan Quinn?As of 2024, the current net worth of Dan Quinn is $1.5 Million.
Dan Quinn Age, and Birthday Info 2024
Dan Quinn's Birthday Countdown
Dan Quinn's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Dan Quinn? In this section, we will talk about Dan Quinn's age, and birthday-related info. Dan Quinn's actual age is 56, and birthday is on 23-Jun-1967. When is Dan Quinn's next birthday? The next birthday of Dan Quinn is on 23 June, 2024.
| Birthday | 23-Jun-1967 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Cancer |
| Next Birthday | 23 June, 2024 |
| Age in 2024 | 56 years |
| Place of Birth | California |
| Country of Birth | United States |
Dan Quinn's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Dan Quinn? The physical condition of Dan Quinn is good. How tall is Dan Quinn? Want to know Dan Quinn's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.91 m., and weight is 92.
- Dan Quinn's Height: 1.91 m.
- Dan Quinn's Weight: 92 Kilograms
In the below table, you will find the height of Dan Quinn in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.91 m. | |
| Weight | In Pound: 202.86 lbs |
| In KG: 92 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Dan Quinn Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Dan Quinn is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Dan Quinn? In this section, we will talk about Dan Quinn's personal life, life story. As you are curious to know about Dan Quinn. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Dan Quinn Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Dan Quinn? In this table, we added the education information of Dan Quinn. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Dan Quinn. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Dan Quinn
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Dan Quinn.
- What is the Net Worth of Dan Quinn?
The Net Worth of Dan Quinn is $1.5 Million.
- What is the Height of Dan Quinn?
The height of Dan Quinn is 1.91.
- Where is the birthplace of Dan Quinn?
The birthplace of Dan Quinn is California.
- What is the Date of Birth of Dan Quinn?
The birthday of Dan Quinn is on 23-Jun-1967.
- Is Dan Quinn Married?
The marital status of Dan Quinn is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Dan Quinn's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Dan Quinn. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Dan Quinn's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Dan Quinn. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.