Dan Cole Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mia Walsh
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Dan Cole |
|---|---|
| Date of Birth | May 09, 1987 |
| Profession | Rugby Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Dan Cole is a Rugby Player who was born on May 09, 1987 in United Kingdom. You might be interested to know more about Dan Cole. So, in this article, we discussed all information about Dan Cole's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Dan Cole.
Table of Contents (Quick Links)
Dan Cole Biography
Do you wanna know Dan Cole's full Biodata? Dan Cole is a Rugby Player. He was born in England on May 09, 1987. He is 36 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Dan Cole |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 9-May-1987 |
| Age in 2024 | 36 |
| Birth Place | England |
| Country | United Kingdom |
| Nationality | British |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 122 KG |
| Profession | Rugby Player |
Dan Cole Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Dan Cole? What is the income source of Dan Cole? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Dan Cole?As of 2024, the current net worth of Dan Cole is $1.5 Million.
Dan Cole Age, and Birthday Info 2024
Dan Cole's Birthday Countdown
Dan Cole's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Dan Cole? In this section, we will talk about Dan Cole's age, and birthday-related info. Dan Cole's actual age is 36, and birthday is on 9-May-1987. When is Dan Cole's next birthday? The next birthday of Dan Cole is on 09 May, 2024.
| Birthday | 9-May-1987 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 09 May, 2024 |
| Age in 2024 | 36 years |
| Place of Birth | England |
| Country of Birth | United Kingdom |
Dan Cole's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Dan Cole? The physical condition of Dan Cole is good. How tall is Dan Cole? Want to know Dan Cole's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is 122.
- Dan Cole's Height: 1.88 m.
- Dan Cole's Weight: 122 Kilograms
In the below table, you will find the height of Dan Cole in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 269.01 lbs |
| In KG: 122 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Dan Cole Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Dan Cole is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Dan Cole? In this section, we will talk about Dan Cole's personal life, life story. As you are curious to know about Dan Cole. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Isobel Cole |
| Marriage Date | |
| Children |
Dan Cole Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Dan Cole? In this table, we added the education information of Dan Cole. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Dan Cole. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Dan Cole
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Dan Cole.
- What is the Net Worth of Dan Cole?
The Net Worth of Dan Cole is $1.5 Million.
- What is the Height of Dan Cole?
The height of Dan Cole is 1.88.
- Where is the birthplace of Dan Cole?
The birthplace of Dan Cole is England.
- What is the Date of Birth of Dan Cole?
The birthday of Dan Cole is on 9-May-1987.
- Is Dan Cole Married?
The marital status of Dan Cole is: Married
Conclusion
So that's all we have about Dan Cole's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Dan Cole. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Dan Cole's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Dan Cole. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.