Damon Dunn Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Christopher Duran
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Damon Dunn |
|---|---|
| Date of Birth | March 15, 1976 |
| Profession | American Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Damon Dunn is a popular American Football Player. She was born in Fort Worth, United States on March 15, 1976. Want to more about her? In this article, we covered Damon Dunn's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Damon Dunn.
Table of Contents (Quick Links)
Damon Dunn Biography
Do you wanna know Damon Dunn's full Biodata? Damon Dunn is an American Football Player. She was born in Fort Worth on March 15, 1976. She is 47 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Damon Dunn |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 15-Mar-1976 |
| Age in 2024 | 47 |
| Birth Place | Fort Worth |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.75 m |
| Weight | 82 KG |
| Profession | American Football Player |
Damon Dunn Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Damon Dunn? What is the income source of Damon Dunn? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Damon Dunn?As of 2024, the current net worth of Damon Dunn is $1.5 Million.
Damon Dunn Age, and Birthday Info 2024
Damon Dunn's Birthday Countdown
Damon Dunn's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Damon Dunn? In this section, we will talk about Damon Dunn's age, and birthday-related info. Damon Dunn's actual age is 47, and birthday is on 15-Mar-1976. When is Damon Dunn's next birthday? The next birthday of Damon Dunn is on 15 March, 2024.
| Birthday | 15-Mar-1976 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 15 March, 2024 |
| Age in 2024 | 47 years |
| Place of Birth | Fort Worth |
| Country of Birth | United States |
Damon Dunn's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Damon Dunn? The physical condition of Damon Dunn is good. How tall is Damon Dunn? Want to know Damon Dunn's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is 82.
- Damon Dunn's Height: 1.75 m.
- Damon Dunn's Weight: 82 Kilograms
In the below table, you will find the height of Damon Dunn in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: 180.81 lbs |
| In KG: 82 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Damon Dunn Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Damon Dunn is married or unmarried? Who is the Boyfriend of Damon Dunn? In this section, we will talk about Damon Dunn's personal life, life story. As you are curious to know about Damon Dunn. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Damon Dunn Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Damon Dunn? In this table, we added the education information of Damon Dunn. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Damon Dunn. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Damon Dunn
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Damon Dunn.
- What is the Net Worth of Damon Dunn?
The Net Worth of Damon Dunn is $1.5 Million.
- What is the Height of Damon Dunn?
The height of Damon Dunn is 1.75.
- Where is the birthplace of Damon Dunn?
The birthplace of Damon Dunn is Fort Worth.
- What is the Date of Birth of Damon Dunn?
The birthday of Damon Dunn is on 15-Mar-1976.
- Is Damon Dunn Married?
The marital status of Damon Dunn is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Damon Dunn's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Damon Dunn. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Damon Dunn's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Damon Dunn. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.