Christine Hanson Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Ava Hudson
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Christine Hanson |
|---|---|
| Date of Birth | September 23, 1951 |
| Profession | Meteorologist |
| Net Worth | $1.5 Million |
Christine Hanson is a Meteorologist. He was born in Illinois on September 23, 1951. You might be interested to know more about Christine Hanson. So, in this article, we discussed all information about Christine Hanson's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Christine Hanson.
Table of Contents (Quick Links)
Christine Hanson Biography
Do you wanna know Christine Hanson's full Biodata? Christine Hanson is a Meteorologist. He was born in Illinois on September 23, 1951. He is 72 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Christine Hanson |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23-Sep-1951 |
| Age in 2024 | 72 |
| Birth Place | Illinois |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.66 m |
| Weight | 50 KG |
| Profession | Meteorologist |
Christine Hanson Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Christine Hanson? What is the income source of Christine Hanson? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Christine Hanson?As of 2024, the current net worth of Christine Hanson is $1.5 Million.
Christine Hanson Age, and Birthday Info 2024
Christine Hanson's Birthday Countdown
Christine Hanson's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Christine Hanson? In this section, we will talk about Christine Hanson's age, and birthday-related info. Christine Hanson's actual age is 72, and birthday is on 23-Sep-1951. When is Christine Hanson's next birthday? The next birthday of Christine Hanson is on 23 September, 2024.
| Birthday | 23-Sep-1951 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 23 September, 2024 |
| Age in 2024 | 72 years |
| Place of Birth | Illinois |
| Country of Birth | United States |
Christine Hanson's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Christine Hanson? The physical condition of Christine Hanson is good. How tall is Christine Hanson? Want to know Christine Hanson's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.66 m., and weight is 50.
- Christine Hanson's Height: 1.66 m.
- Christine Hanson's Weight: 50 Kilograms
In the below table, you will find the height of Christine Hanson in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'5" |
|---|---|
| In Meters: 1.66 m. | |
| Weight | In Pound: 110.25 lbs |
| In KG: 50 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Christine Hanson Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Christine Hanson is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Christine Hanson? In this section, we will talk about Christine Hanson's personal life, life story. As you are curious to know about Christine Hanson. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Jimmy Fetzer |
| Marriage Date | |
| Children |
Christine Hanson Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Christine Hanson? In this table, we added the education information of Christine Hanson. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Christine Hanson. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Christine Hanson
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Christine Hanson.
- What is the Net Worth of Christine Hanson?
The Net Worth of Christine Hanson is $1.5 Million.
- What is the Height of Christine Hanson?
The height of Christine Hanson is 1.66.
- Where is the birthplace of Christine Hanson?
The birthplace of Christine Hanson is Illinois.
- What is the Date of Birth of Christine Hanson?
The birthday of Christine Hanson is on 23-Sep-1951.
- Is Christine Hanson Married?
The marital status of Christine Hanson is: Married
Conclusion
So that's all we have about Christine Hanson's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Christine Hanson. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Christine Hanson's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Christine Hanson. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.