Chris Wade Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Sarah Richards
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Chris Wade |
|---|---|
| Date of Birth | September 30, 1987 |
| Profession | Fighter |
| Net Worth | $1.5 Million |
Chris Wade is a Fighter who was born on September 30, 1987 in United States. You might be interested to know more about Chris Wade. So, in this article, we discussed all information about Chris Wade's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Chris Wade.
Table of Contents (Quick Links)
Chris Wade Biography
Do you wanna know Chris Wade's full Biodata? Chris Wade is a Fighter. He was born in Rockville Centre on September 30, 1987. He is 36 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Chris Wade |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 30-Sep-1987 |
| Age in 2024 | 36 |
| Birth Place | Rockville Centre |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.78 m |
| Weight | 70 KG |
| Profession | Fighter |
Chris Wade Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Chris Wade? What is the income source of Chris Wade? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Chris Wade?As of 2024, the current net worth of Chris Wade is $1.5 Million.
Chris Wade Age, and Birthday Info 2024
Chris Wade's Birthday Countdown
Chris Wade's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Chris Wade? In this section, we will talk about Chris Wade's age, and birthday-related info. Chris Wade's actual age is 36, and birthday is on 30-Sep-1987. When is Chris Wade's next birthday? The next birthday of Chris Wade is on 30 September, 2024.
| Birthday | 30-Sep-1987 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 30 September, 2024 |
| Age in 2024 | 36 years |
| Place of Birth | Rockville Centre |
| Country of Birth | United States |
Chris Wade's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Chris Wade? The physical condition of Chris Wade is good. How tall is Chris Wade? Want to know Chris Wade's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is 70.
- Chris Wade's Height: 1.78 m.
- Chris Wade's Weight: 70 Kilograms
In the below table, you will find the height of Chris Wade in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: 154.35 lbs |
| In KG: 70 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Chris Wade Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Chris Wade is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Chris Wade? In this section, we will talk about Chris Wade's personal life, life story. As you are curious to know about Chris Wade. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Chris Wade Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Chris Wade? In this table, we added the education information of Chris Wade. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Chris Wade. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Chris Wade
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Chris Wade.
- What is the Net Worth of Chris Wade?
The Net Worth of Chris Wade is $1.5 Million.
- What is the Height of Chris Wade?
The height of Chris Wade is 1.78.
- Where is the birthplace of Chris Wade?
The birthplace of Chris Wade is Rockville Centre.
- What is the Date of Birth of Chris Wade?
The birthday of Chris Wade is on 30-Sep-1987.
- Is Chris Wade Married?
The marital status of Chris Wade is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Chris Wade's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Chris Wade. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Chris Wade's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Chris Wade. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.