Chris Cortez Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Emily Schmidt
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Chris Cortez |
|---|---|
| Date of Birth | July 24, 1988 |
| Profession | Soccer Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Chris Cortez is a Soccer Player who was born on July 24, 1988 in United States. You might be interested to know more about Chris Cortez. So, in this article, we discussed all information about Chris Cortez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Chris Cortez.
Table of Contents (Quick Links)
Chris Cortez Biography
Do you wanna know Chris Cortez's full Biodata? Chris Cortez is a Soccer Player. He was born in Mission Viejo on July 24, 1988. He is 35 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Chris Cortez |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 24-Jul-1988 |
| Age in 2024 | 35 |
| Birth Place | Mission Viejo |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.93 m |
| Weight | 84 KG |
| Profession | Soccer Player |
Chris Cortez Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Chris Cortez? What is the income source of Chris Cortez? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Chris Cortez?As of 2024, the current net worth of Chris Cortez is $1.5 Million.
Chris Cortez Age, and Birthday Info 2024
Chris Cortez's Birthday Countdown
Chris Cortez's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Chris Cortez? In this section, we will talk about Chris Cortez's age, and birthday-related info. Chris Cortez's actual age is 35, and birthday is on 24-Jul-1988. When is Chris Cortez's next birthday? The next birthday of Chris Cortez is on 24 July, 2024.
| Birthday | 24-Jul-1988 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 24 July, 2024 |
| Age in 2024 | 35 years |
| Place of Birth | Mission Viejo |
| Country of Birth | United States |
Chris Cortez's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Chris Cortez? The physical condition of Chris Cortez is good. How tall is Chris Cortez? Want to know Chris Cortez's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.93 m., and weight is 84.
- Chris Cortez's Height: 1.93 m.
- Chris Cortez's Weight: 84 Kilograms
In the below table, you will find the height of Chris Cortez in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'4" |
|---|---|
| In Meters: 1.93 m. | |
| Weight | In Pound: 185.22 lbs |
| In KG: 84 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Chris Cortez Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Chris Cortez is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Chris Cortez? In this section, we will talk about Chris Cortez's personal life, life story. As you are curious to know about Chris Cortez. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Chris Cortez Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Chris Cortez? In this table, we added the education information of Chris Cortez. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Chris Cortez. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Chris Cortez
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Chris Cortez.
- What is the Net Worth of Chris Cortez?
The Net Worth of Chris Cortez is $1.5 Million.
- What is the Height of Chris Cortez?
The height of Chris Cortez is 1.93.
- Where is the birthplace of Chris Cortez?
The birthplace of Chris Cortez is Mission Viejo.
- What is the Date of Birth of Chris Cortez?
The birthday of Chris Cortez is on 24-Jul-1988.
- Is Chris Cortez Married?
The marital status of Chris Cortez is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Chris Cortez's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Chris Cortez. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Chris Cortez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Chris Cortez. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.