Bryan Reynolds Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mia Walsh
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Bryan Reynolds |
|---|---|
| Date of Birth | June 28, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $150M |
Bryan Reynolds is a American professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Right-Back. Bryan Reynolds was born on 28-Jun-2001 in Fort Worth, Texas. Want to more about him? In this article, we covered Bryan Reynolds's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Bryan Reynolds.
Table of Contents (Quick Links)
Bryan Reynolds Biography
Do you wanna know Bryan Reynolds's full Biodata? Bryan Reynolds is a Footballer. He was born in Fort Worth, Texas on June 28, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Bryan Reynolds |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Bryan Keith Reynolds Jr |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 28-Jun-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Fort Worth, Texas |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Bryan Reynolds Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Bryan Reynolds? What is the income source of Bryan Reynolds? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Bryan Reynolds?As of 2024, the current net worth of Bryan Reynolds is $150M.
Bryan Reynolds Age, and Birthday Info 2024
Bryan Reynolds's Birthday Countdown
Bryan Reynolds's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Bryan Reynolds? In this section, we will talk about Bryan Reynolds's age, and birthday-related info. Bryan Reynolds's actual age is 22, and birthday is on 28-Jun-2001. When is Bryan Reynolds's next birthday? The next birthday of Bryan Reynolds is on 28 June, 2024.
| Birthday | 28-Jun-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Cancer |
| Next Birthday | 28 June, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Fort Worth, Texas |
| Country of Birth | United States |
Bryan Reynolds's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Bryan Reynolds? The physical condition of Bryan Reynolds is good. How tall is Bryan Reynolds? Want to know Bryan Reynolds's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is -.
- Bryan Reynolds's Height: 1.85 m.
- Bryan Reynolds's Weight: -
In the below table, you will find the height of Bryan Reynolds in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Bryan Reynolds Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Bryan Reynolds is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Bryan Reynolds? In this section, we will talk about Bryan Reynolds's personal life, life story. As you are curious to know about Bryan Reynolds. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Bryan Reynolds Transfer Market Value
Now we are going to talk about Bryan Reynolds's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €3.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €6.00m |
Bryan Reynolds Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Bryan Reynolds:
- On 22nd November 2016, Bryan Reynolds became the youngest player ever to sign with FC Dallas, at age 15.
- He plays on the Right foot as Defender - Right-Back.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Bryan Reynolds was €6.00m
| Player of | United States Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Right-Back |
Bryan Reynolds Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Bryan Reynolds? In this table, we added the education information of Bryan Reynolds. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Bryan Reynolds. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Bryan Reynolds
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Bryan Reynolds.
- What is the Net Worth of Bryan Reynolds?
The Net Worth of Bryan Reynolds is $150M.
- What is the Height of Bryan Reynolds?
The height of Bryan Reynolds is 1.85.
- Where is the birthplace of Bryan Reynolds?
The birthplace of Bryan Reynolds is Fort Worth, Texas.
- What is the Date of Birth of Bryan Reynolds?
The birthday of Bryan Reynolds is on 28-Jun-2001.
- Is Bryan Reynolds Married?
The marital status of Bryan Reynolds is: Yet to be updated
- In which country does Bryan Reynolds play football?
Bryan Reynolds plays football in United States.
- Is Bryan Reynolds left or right footed.
Bryan Reynolds is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Bryan Reynolds's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Bryan Reynolds. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Bryan Reynolds's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Bryan Reynolds. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.