Bradley Dack Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
James Olson
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Bradley Dack |
|---|---|
| Date of Birth | December 31, 1993 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Bradley Dack is a English professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield. Bradley Dack was born on 31-Dec-1993 in London. Want to more about him? In this article, we covered Bradley Dack's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Bradley Dack.
Table of Contents (Quick Links)
Bradley Dack Biography
Do you wanna know Bradley Dack's full Biodata? Bradley Dack is a Footballer. He was born in London on December 31, 1993. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Bradley Dack |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Bradley Paul Dack |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 31-Dec-1993 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | London |
| Country | England |
| Nationality | English |
| Height | 1.75 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Bradley Dack Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Bradley Dack? What is the income source of Bradley Dack? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Bradley Dack?As of 2024, the current net worth of Bradley Dack is $250K-$500K.
Bradley Dack Age, and Birthday Info 2024
Bradley Dack's Birthday Countdown
Bradley Dack's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Bradley Dack? In this section, we will talk about Bradley Dack's age, and birthday-related info. Bradley Dack's actual age is 30, and birthday is on 31-Dec-1993. When is Bradley Dack's next birthday? The next birthday of Bradley Dack is on 31 December, 2024.
| Birthday | 31-Dec-1993 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 31 December, 2024 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | London |
| Country of Birth | England |
Bradley Dack's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Bradley Dack? The physical condition of Bradley Dack is good. How tall is Bradley Dack? Want to know Bradley Dack's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is -.
- Bradley Dack's Height: 1.75 m.
- Bradley Dack's Weight: -
In the below table, you will find the height of Bradley Dack in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Bradley Dack Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Bradley Dack is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Bradley Dack? In this section, we will talk about Bradley Dack's personal life, life story. As you are curious to know about Bradley Dack. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Bradley Dack Transfer Market Value
Now we are going to talk about Bradley Dack's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €4.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €8.00m |
Bradley Dack Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Bradley Dack:
- Charlton Athletic (2005-2007),
- Corinthian FC (2007),
- Gillingham FC (2007-2012)
- He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Friday.
- The highest market value of Bradley Dack was €8.00m
| Player of | England Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Bradley Dack Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Bradley Dack? In this table, we added the education information of Bradley Dack. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Bradley Dack. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Bradley Dack
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Bradley Dack.
- What is the Net Worth of Bradley Dack?
The Net Worth of Bradley Dack is $250K-$500K.
- What is the Height of Bradley Dack?
The height of Bradley Dack is 1.75.
- Where is the birthplace of Bradley Dack?
The birthplace of Bradley Dack is London.
- What is the Date of Birth of Bradley Dack?
The birthday of Bradley Dack is on 31-Dec-1993.
- Is Bradley Dack Married?
The marital status of Bradley Dack is: Yet to be updated
- In which country does Bradley Dack play football?
Bradley Dack plays football in England.
- Is Bradley Dack left or right footed.
Bradley Dack is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Bradley Dack's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Bradley Dack. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Bradley Dack's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Bradley Dack. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.