Billy Cannon Jr. Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mia Walsh
Updated on March 29, 2026
Mini Biography
| Name | Billy Cannon Jr. |
|---|---|
| Date of Birth | October 08, 1961 |
| Profession | Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Billy Cannon Jr. is a celebrated Football Player. He was born in Baton Rouge, United States on October 08, 1961. Want to more about him? In this article, we covered Billy Cannon Jr.'s net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Billy Cannon Jr..
Table of Contents (Quick Links)
Billy Cannon Jr. Biography
Do you wanna know Billy Cannon Jr.'s full Biodata? Billy Cannon Jr. is a Football Player. He was born in Baton Rouge on October 08, 1961. He is 62 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Billy Cannon Jr. |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 8-Oct-1961 |
| Age in 2024 | 62 |
| Birth Place | Baton Rouge |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.93 m |
| Weight | 104 KG |
| Profession | Football Player |
Billy Cannon Jr. Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Billy Cannon Jr.? What is the income source of Billy Cannon Jr.? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Billy Cannon Jr.?As of 2024, the current net worth of Billy Cannon Jr. is $1.5 Million.
Billy Cannon Jr. Age, and Birthday Info 2024
Billy Cannon Jr.'s Birthday Countdown
Billy Cannon Jr.'s birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Billy Cannon Jr.? In this section, we will talk about Billy Cannon Jr.'s age, and birthday-related info. Billy Cannon Jr.'s actual age is 62, and birthday is on 8-Oct-1961. When is Billy Cannon Jr.'s next birthday? The next birthday of Billy Cannon Jr. is on 08 October, 2024.
| Birthday | 8-Oct-1961 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 08 October, 2024 |
| Age in 2024 | 62 years |
| Place of Birth | Baton Rouge |
| Country of Birth | United States |
Billy Cannon Jr.'s Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Billy Cannon Jr.? The physical condition of Billy Cannon Jr. is good. How tall is Billy Cannon Jr.? Want to know Billy Cannon Jr.'s Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.93 m., and weight is 104.
- Billy Cannon Jr.'s Height: 1.93 m.
- Billy Cannon Jr.'s Weight: 104 Kilograms
In the below table, you will find the height of Billy Cannon Jr. in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'4" |
|---|---|
| In Meters: 1.93 m. | |
| Weight | In Pound: 229.32 lbs |
| In KG: 104 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Billy Cannon Jr. Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Billy Cannon Jr. is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Billy Cannon Jr.? In this section, we will talk about Billy Cannon Jr.'s personal life, life story. As you are curious to know about Billy Cannon Jr.. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Billy Cannon Jr. Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Billy Cannon Jr.? In this table, we added the education information of Billy Cannon Jr.. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Billy Cannon Jr.. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Billy Cannon Jr.
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Billy Cannon Jr..
- What is the Net Worth of Billy Cannon Jr.?
The Net Worth of Billy Cannon Jr. is $1.5 Million.
- What is the Height of Billy Cannon Jr.?
The height of Billy Cannon Jr. is 1.93.
- Where is the birthplace of Billy Cannon Jr.?
The birthplace of Billy Cannon Jr. is Baton Rouge.
- What is the Date of Birth of Billy Cannon Jr.?
The birthday of Billy Cannon Jr. is on 8-Oct-1961.
- Is Billy Cannon Jr. Married?
The marital status of Billy Cannon Jr. is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Billy Cannon Jr.'s net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Billy Cannon Jr.. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Billy Cannon Jr.'s net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Billy Cannon Jr.. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.