Anthony Hitchens Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Sarah Richards
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Anthony Hitchens |
|---|---|
| Date of Birth | June 10, 1992 |
| Profession | Football Linebacker |
| Net Worth | $1.5 Million |
Anthony Hitchens is a Football Linebacker who was born on June 10, 1992 in United States. You might be interested to know more about Anthony Hitchens. So, in this article, we discussed all information about Anthony Hitchens's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Anthony Hitchens.
Table of Contents (Quick Links)
Anthony Hitchens Biography
Do you wanna know Anthony Hitchens's full Biodata? Anthony Hitchens is a Football Linebacker. He was born in Lorain on June 10, 1992. He is 31 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Anthony Hitchens |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 10-Jun-1992 |
| Age in 2024 | 31 |
| Birth Place | Lorain |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.83 m |
| Weight | 106 KG |
| Profession | Football Linebacker |
Anthony Hitchens Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Anthony Hitchens? What is the income source of Anthony Hitchens? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Anthony Hitchens?As of 2024, the current net worth of Anthony Hitchens is $1.5 Million.
Anthony Hitchens Age, and Birthday Info 2024
Anthony Hitchens's Birthday Countdown
Anthony Hitchens's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Anthony Hitchens? In this section, we will talk about Anthony Hitchens's age, and birthday-related info. Anthony Hitchens's actual age is 31, and birthday is on 10-Jun-1992. When is Anthony Hitchens's next birthday? The next birthday of Anthony Hitchens is on 10 June, 2024.
| Birthday | 10-Jun-1992 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 10 June, 2024 |
| Age in 2024 | 31 years |
| Place of Birth | Lorain |
| Country of Birth | United States |
Anthony Hitchens's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Anthony Hitchens? The physical condition of Anthony Hitchens is good. How tall is Anthony Hitchens? Want to know Anthony Hitchens's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is 106.
- Anthony Hitchens's Height: 1.83 m.
- Anthony Hitchens's Weight: 106 Kilograms
In the below table, you will find the height of Anthony Hitchens in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: 233.73 lbs |
| In KG: 106 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Anthony Hitchens Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Anthony Hitchens is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Anthony Hitchens? In this section, we will talk about Anthony Hitchens's personal life, life story. As you are curious to know about Anthony Hitchens. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Anthony Hitchens Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Anthony Hitchens? In this table, we added the education information of Anthony Hitchens. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Anthony Hitchens. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Anthony Hitchens
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Anthony Hitchens.
- What is the Net Worth of Anthony Hitchens?
The Net Worth of Anthony Hitchens is $1.5 Million.
- What is the Height of Anthony Hitchens?
The height of Anthony Hitchens is 1.83.
- Where is the birthplace of Anthony Hitchens?
The birthplace of Anthony Hitchens is Lorain.
- What is the Date of Birth of Anthony Hitchens?
The birthday of Anthony Hitchens is on 10-Jun-1992.
- Is Anthony Hitchens Married?
The marital status of Anthony Hitchens is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Anthony Hitchens's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Anthony Hitchens. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Anthony Hitchens's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Anthony Hitchens. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.