Andrew Bolton Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mia Walsh
Updated on March 30, 2026
Mini Biography
| Name | Andrew Bolton |
|---|---|
| Date of Birth | January 24, 1980 |
| Profession | Rower |
| Net Worth | $1.5 Million |
Andrew Bolton is a Rower who was born on January 24, 1980 in United States. Want to more about him? In this article, we covered Andrew Bolton's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Andrew Bolton.
Table of Contents (Quick Links)
Andrew Bolton Biography
Do you wanna know Andrew Bolton's full Biodata? Andrew Bolton is a Rower. He was born in New Haven on January 24, 1980. He is 43 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Andrew Bolton |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 24-Jan-1980 |
| Age in 2024 | 43 |
| Birth Place | New Haven |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 69 KG |
| Profession | Rower |
Andrew Bolton Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Andrew Bolton? What is the income source of Andrew Bolton? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Andrew Bolton?As of 2024, the current net worth of Andrew Bolton is $1.5 Million.
Andrew Bolton Age, and Birthday Info 2024
Andrew Bolton's Birthday Countdown
Andrew Bolton's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Andrew Bolton? In this section, we will talk about Andrew Bolton's age, and birthday-related info. Andrew Bolton's actual age is 43, and birthday is on 24-Jan-1980. When is Andrew Bolton's next birthday? The next birthday of Andrew Bolton is on 24 January, 2024.
| Birthday | 24-Jan-1980 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 24 January, 2024 |
| Age in 2024 | 43 years |
| Place of Birth | New Haven |
| Country of Birth | United States |
Andrew Bolton's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Andrew Bolton? The physical condition of Andrew Bolton is good. How tall is Andrew Bolton? Want to know Andrew Bolton's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 69.
- Andrew Bolton's Height: 1.85 m.
- Andrew Bolton's Weight: 69 Kilograms
In the below table, you will find the height of Andrew Bolton in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 152.15 lbs |
| In KG: 69 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Andrew Bolton Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Andrew Bolton is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Andrew Bolton? In this section, we will talk about Andrew Bolton's personal life, life story. As you are curious to know about Andrew Bolton. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Andrew Bolton Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Andrew Bolton? In this table, we added the education information of Andrew Bolton. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Andrew Bolton. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Andrew Bolton
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Andrew Bolton.
- What is the Net Worth of Andrew Bolton?
The Net Worth of Andrew Bolton is $1.5 Million.
- What is the Height of Andrew Bolton?
The height of Andrew Bolton is 1.85.
- Where is the birthplace of Andrew Bolton?
The birthplace of Andrew Bolton is New Haven.
- What is the Date of Birth of Andrew Bolton?
The birthday of Andrew Bolton is on 24-Jan-1980.
- Is Andrew Bolton Married?
The marital status of Andrew Bolton is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Andrew Bolton's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Andrew Bolton. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Andrew Bolton's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Andrew Bolton. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.